Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jak zrobić sufit podwieszany?

29 lipca 2022 konstrukcje sufitu podwieszanego

Czym jest sufit podwieszany?

Sufit podwieszany jest konstrukcją lekką, która znajduje się poniżej właściwego stropu. Do jego budowy stosuje się z reguły płyty gipsowo- kartonowe czy profile aluminiowe. Dzięki sufitowi podwieszanemu można obniżyć właściwy sufit, jeżeli jest on za wysoko. Bardzo często w sufitach podwieszanych stosuje się również kasetony, które mają funkcję ozdobną. Dodatkowo pomiędzy stropem, a sufitem podwieszanym można przeprowadzić całą elektrykę tak, aby nie była widoczna gołym okiem.

Sufity podwieszane mają wiele zalet, takich jak na przykład wyżej wymienione ukrycie instalacji estetycznych, dzięki czemu pomieszczenie będzie ładniej wyglądało, zmniejszony obszar do ogrzewania co zmniejszy rachunki, estetyczny wygląd pomieszczenia oraz możliwość kreatywnego wykorzystania światła.

Rodzaje sufitów podwieszanych

Na rynku jest wiele różnych rodzajów sufitów podwieszanych. Ich podstawowym kryterium jest to z czego zostały wykonane oraz w jaki sposób są montowane.

Pierwszym kryterium wyróżniającym sufity podwieszane jest materiał. Jak zostało to wspomniane powyżej z reguły są to płyty gipsowo – kartonowe, ale występują również sufity miękkie, metalowe, drewniane oraz mineralne twarde. Jeżeli chodzi o sufit podwieszany wykonany z płyt gipsowo – kartonowych to jest on dostępny w każdym kolorze, a sama budowa płyty nie jest skomplikowana. Przed wyborem płyty należy spojrzeć na jej poziom wilgotności i to gdzie ma się znajdować. Nie każda płyta będzie nadawała się do kuchni czy do łazienki. Kolejnym rodzajem są sufity podwieszane mineralne, które wykonane są w technologii mokrej wet -felt. Stosuje się je z reguły w nieruchomościach użyteczności publicznej. W ich skład wchodzi na przykład kreda, krochmal oraz włókna mineralne. Sufity te są bardzo odporne na wilgotność. Sufity podwieszane drewniane stworzone są z paneli drewnianych. Ich zaletą jest chronienie ciepła oraz izolacja akustyczna. Zazwyczaj stosowane są w teatrach i bibliotekach ze względu na swój aspekt wizualny.

Drugim kryterium jest wzgląd na konstrukcje sufitu podwieszanego. Pierwszym rodzajem jest podwieszany sufit kasetonowy. Jak zrobić sufit podwieszany kasetonowy? Wystarczy stworzyć konstrukcję z profili aluminiowych, aby następnie nałożyć na nie płyty. Dużą zaletą sufitu kasetonowego jest to, że nie zapyla pomieszczenia w którym jest montowany. Płyty kasetonowe są bardzo lekkie, dlatego będzie mógł je zamontować każdy. Kolejnym rodzajem są sufity napinane, które ze względu na swój nietypowy montaż są innowacyjne oraz nowoczesne. Do konstrukcji wykorzystywana jest folia oraz napinacze. Ten rodzaj sufitu najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach z dużymi powierzchniami.

Sufit podwieszany konstrukcja – zrób to sam

Konstrukcja sufitu podwieszanego jest technicznie prosta i będzie mógł wykonać ją każdy. Zamocowanie sufitu polega na mocowaniu płyt gipsowo – kartonowych do konstrukcji nośnej, na którą składają się specjalne profile oraz metalowe listwy. Dzięki nim przymocowanie sufitu podwieszanego będzie bardzo proste, a jego forma będzie taka jaka jest przez nas pożądana.

OPALOWO

Redakcja kchwelding.pl

Nasz zespół ekspertów specjalizuje się w pisaniu artykułów na temat budownictwa, przemysłu i praktycznych poradników. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu najnowszych technologii, innowacji oraz efektywnych rozwiązań w branży budowlanej i przemysłowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Odbojniki drzwiowe
mikrofalowy czujnik ruchu
ocieplanie domu styropianem

Jesteś zainteresowany reklamą?