kchwelding.pl

Blog o budownictwie i przemyśle

Budownictwo

Natura w mieszkaniu czyli ściany z roślin i ściana z kamienia

Natura w mieszkaniu czyli ściany z roślin i ściana z kamienia

Trend polegający na wprowadzaniu elementów roślinnych do mieszkania jest coraz bardziej powszechny i znajduje mnóstwo zwolenników. Popularne stają się już nie tylko kwiaty w mieszkaniu, ale też całe ściany z roślin i z kamieni. Efekt jest naprawdę przepiękny, niezwykle oryginalny.

Ściany, kolory i wzory

Skończyły się już czasy, kiedy ściana była po prostu malowana na biało i ozdabiana obrazem. Współcześnie architekci wnętrz proponują inne rozwiązania, zdecydowanie bardziej dobrane do klientów i ich indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Ludzie mieszkający w mieście bardzo cenią czas spędzony na łonie natury. Niestety, czas ten jest ograniczony, ze względu na pracę i inne zobowiązania. Pojawiła się zatem chęć wprowadzenia natury do domu lub mieszkania. Kolor zielony ma działanie uspokajające. Można oczywiście zdecydować się na zieloną tapetę albo na obraz przedstawiający łąkę lub las. Można także wprowadzić do domu prawdziwą, żywą ścianę z roślin. Kompozycje roślinne są zdrowe, estetyczne, cieszą oczy. Można radować się z obecności roślin na ścianie przez cały rok.

Wymagania i konieczne rozwiązania technologiczne

Żywa ściana może być zaprojektowana na wymiar, nie ma ku temu żadnych przeszkód. Nawadnianie jest automatyczne, a oświetlenie dobrane idealnie do roślin. Ściany wertykalne zwykle wyposaża się w zestaw czujników, dzięki czemu można zadbać o rośliny najlepiej, jak tylko jest to możliwe. Nie trzeba też przeznaczać wiele czasu na pielęgnację. Minimum to przycinanie roślin raz w miesiącu. Dodatkową korzyścią jest wyciszenie mieszkania. Rodzaje ścian należy wybrać w porozumieniu z ekspertem, który zapyta o powierzchnię domu lub danego pokoju, o przyzwyczajenia domowników, ewentualne alergie. Ściana z roślinami może być równie piękna jak ściana z kamienia. Decyzja zależy od właściciela nieruchomości oraz indywidualnych preferencji domowników. Ściana z roślinami zielonymi świetnie będzie prezentowała się w pokoju roślinnym, w salonie, ale też w specjalnym pokoju do odpoczynku, gdzie oprócz roślin będą tylko leżaki.

W zgodzie z naturą

Idealnie byłoby, gdyby wszyscy ludzie żyli w zgodzie z naturą. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Życie w poszanowaniu środowiska naturalnego wymaga wielu poświęceń. Chodzi między innymi o segregację śmieci, rezygnację ze swojego wygodnego życia i wielu przyzwyczajeń. Zamiast długiej kąpieli należałoby wybrać prysznic. Pomysł wprowadzenia elementów roślinnych do swojego domu lub mieszkania jest doskonały. Obecność niektórych roślin sprawi, że łatwiej się oddycha, znikają alergie, kończy się depresja. Dostępne dzisiaj rozwiązania architektoniczne w połączeniu z nowoczesnymi technologiami pozwalają stworzyć cudowną ścianę z roślin praktycznie w każdym domu lub mieszkaniu. Cała inwestycja jest może droga, ale korzyści z niej płynące są ogromne. Zdecydowanie warto szybko wdrożyć ten pomysł, porozmawiać o tym z innymi domownikami i podjąć konkretne działania. Wpatrywanie się w taką ścianę przyniesie spokój i ukojenie nerwów.

Udostępnij