Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Programowanie sterowników PLC – jak to „ugryźć”?

22 czerwca 2023 Programowanie sterowników PLC

Sterowniki PLC są komponentami powszechnie używanymi w automatyce przemysłowej i budynkowej. To niewielkie, jednak wyjątkowo funkcjonalne i wydajne komputery, których budowa opiera się na jednostce centralnej – czyli na mikroprocesorze. Prawidłowe działanie tych urządzeń uzależnione jest od algorytmów, jakie zostaną wprowadzone do jednostki w trakcie programowania sterownika PLC. Na czym polega takie działanie?

Jak zbudowany jest sterownik PLC?

Sterownik PLC może być traktowany jako niewielki komputer, którego zadaniem będzie sterowanie poszczególnymi funkcjami urządzeń czy instalacji, w ramach procesów automatyzacji. Może być elementem o stałej budowie (wówczas określa się go mianem kompaktowego sterownika PLC) lub też być skonstruowany w sposób modułowy. W drugim przypadku istnieje możliwość dalszego rozbudowywania sterownika, by ostatecznie nadać mu formę najbardziej funkcjonalną względem potrzeb użytkownika.

Najważniejszą częścią sterownika PLC jest mikroprocesor, czyli jednostka centralna. Współpracują z nim pozostałe komponenty, w tym wejścia i wyjścia analogowe oraz cyfrowe, jak również komponenty odpowiedzialne za zapamiętywanie danych (pamięć), zasilanie oraz komunikację.

Programowalne sterowniki logiczne (PLC) – jak to działa?

Istotną rolę w pracy programowalnych sterowników PLC odgrywają moduły wejściowe, odpowiedzialne za zbieranie w czasie rzeczywistym niezbędnych danych pomiarowych. Na podstawie tak pozyskanych informacji (dostarczanych na przykład ze pomocą czujników czy zewnętrznych elementów pomiarowych) sterownik PLC jest w stanie określić, na jakim etapie jest proces przemysłowy maszyny, którą steruje – mikroprocesor może w takiej sytuacji wykorzystywać wgrane przez programistę algorytmy. Te, po przetworzeniu, wysyłają do odbiorników (przez moduły wyjściowe) konkretne sygnały sterujące kolejnymi działaniami maszyny czy instalacji.

Sterowniki PLC są wyjątkowo wydajne między innymi dlatego, że funkcjonują w sposób cykliczny – zaprogramowanie sterownika PLC sprawia, że pracuje on niejako w pętli, ciągle powtarzając pobieranie danych, analizę i wysyłanie odpowiednich sygnałów sterujących.

Programowanie sterowników PLC w praktyce

Obecnie możliwości programowania sterowników PLC (takich, jak na przykład urządzenia dostępne w ofercie sabur.com.pl) są właściwie nieograniczone. Specjalne programy mogą być pisane „ręcznie”, jednak dostępne są również aplikacje, dzięki którym programowanie nie wymaga aż tak szerokiej wiedzy.

Sam program można przyrównać do serii komend, zapisywanych oczywiście w postaci liczbowej, które zostają zaimplementowane w module pamięci sterownika. Na podstawie zestawu rozkazów (komend) mikroprocesor przetwarza wspomniane dane pomiarowe i wysyła, zgodne z algorytmem, kolejne sygnały pozwalające na sterowanie działaniem urządzeń (przemysłowych, ale też na przykład sprzętu domowego, jeżeli sterowniki PLC wykorzystywane są w systemie smart home).

Istnieją różne języki programowania sterowników PLC – można podzielić je na języki graficzne oraz języki tekstowe.

 Materiał zewnętrzny

Redakcja kchwelding.pl

Nasz zespół ekspertów specjalizuje się w pisaniu artykułów na temat budownictwa, przemysłu i praktycznych poradników. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu najnowszych technologii, innowacji oraz efektywnych rozwiązań w branży budowlanej i przemysłowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

odzież ochronna
umywalki łazienkowe
Jak dbać o samochód – podstawy mechaniki dla laików

Jesteś zainteresowany reklamą?