Budownictwo modułowe coraz bardziej zyskuje na popularności. To rozwiązanie wywodzące się z idei utworzenia kontenerów umożliwiających przeprowadzenie większości robót budowlanych poza placem budowy. Wynika z tego wiele korzyści m.in. krótszy czas realizacji, większa kontrola jakości i opłacalność. Budownictwo modułowe można także uznać za bardziej zrównoważone. Jest tak ze względu na to, że generuje mniej odpadów oraz daje możliwość zastosowania materiałów ekologicznych. Obecnie budynki modułowe mogą być wykorzystywane krótkoterminowo np. w trakcie imprez tematycznych lub długoterminowo jako portiernie, biura, a nawet domy.
Budownictwo modułowe – zalety i wady
Obecnie do tworzenia budynków modułowych wykorzystuje się prefabrykaty przestrzenne. Przypominają one kontenery. Stanowią gotowe elementy konstrukcyjne, które wystarczy przetransportować na plac budowy i zamontować. Z tego wynika największa zaleta budownictwa modułowego, jaką jest szybkość budowy. Moduły można w łatwy sposób ze sobą łączyć i montować, co umożliwia stworzenie kompletnego budynku nawet w kilka tygodni. Można go rozbudowywać i przebudowywać dokładając kolejne moduły. Rozwiązanie to jest bardzo ekonomiczne, z czego wynika duża oszczędność czasu i pieniędzy. Dodatkowo budownictwo modułowe jest bardzo trwałe. Wynika to z wysokiej jakości konstrukcji, która jest stale nadzorowana w zakładach produkcyjnych. W trakcie tworzenia kontenerów optymalizuje się zużycie materiałów, a także stosuje się recykling.
Czy budownictwo modułowe ma w takim razie jakieś wady? Za minus tego rozwiązania można uznać pewne ograniczenia architektoniczne. Wynika z nich bardzo duża prostota budowy. Nie każdemu przypadną do gustu tak minimalistyczne i banalne rozwiązania. Do tego, podczas montażu konieczny jest specyficzny, duży dźwig. Jednak często firmy budowlane posiadają montaż z użyciem takiego sprzętu w swojej ofercie.
Gotowe domy modułowe
Projekty takich domów są bardzo proste i schematyczne, dlatego bez problemu zakupisz gotowe domy modułowe. Jednak ze względu na duże możliwości przebudowy i nadbudowy możesz dostosować taki dom pod swoje preferencje. Wszystkie elementy są produkowane w fabryce, co umożliwia zastosowanie wielu nowoczesnych technologii niemożliwych do wykorzystania na placu budowy. Z tego powodu produkcja kontenerów zachodzi bardzo szybko. Moduły transportowane są na lawetach na miejsce montażu. Ważne jest, aby na placu budowy czekały już przygotowane fundamenty. Gotowe domy modułowe są już w jeden lub maksymalnie kilka dni od przetransportowania na twoją działkę. Pozwala to na zaoszczędzenie bardzo dużej ilości czasu. Pamiętaj, że gotowe domy modułowe, tak jak tradycyjne zabudowania, nadają się do zamieszkiwania cały rok. Warunkiem jest odpowiednia izolacja, ocieplenie i obecność systemów grzewczych.
Domy modułowe cena budowy
Po zapoznaniu się z tak interesującym zagadnieniem jakim są domy modułowe, zapewne zastanawiasz się, czy zainwestować swoje środki w taką nieruchomość. Domy modułowe cena budowy – od czego zależy? Przede wszystkim musisz określić, czy twój dom ma być całoroczny, czy jedynie letniskowy. Jeżeli planujesz zamieszkiwać budynek przez cały rok to będzie wymagał on cięższej konstrukcji uwzględniającej ogrzewanie. Z tego powodu większy będzie koszt samych modułów, ale także fundamentów pod taki dom. Oprócz tego, cena zależy także od wielkości domu. Nie tylko chodzi tutaj o ilość modułów. Małe domy do 35 m² nie potrzebują pozwolenia na budowę, kierownika budowy ani mapy. Ograniczenie biurokracji także minimalizuje koszty.
Domy modułowe cena budowy w porównaniu z zabudową tradycyjną. W tym przypadku nie ma żadnych wątpliwości. Domy modułowe kosztują znacznie mniej niż tradycyjne. Tańsze są zarówno same fundamenty, materiały, jak i przygotowanie działki pod budowę. Teraz już wiesz, czym jest budownictwo modułowe i czy warto w nie zainwestować.