Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Rekuperacja a ogrzewanie: jak wpływa na koszty ogrzewania domu?

3 maja 2023 Rekuperacja a ogrzewanie


Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) to rozwiązanie, po które inwestorzy w ostatnim czasie sięgają coraz chętniej. Dlaczego tak się dzieje? Otóż korzystanie z rekuperacji może przynieść spore oszczędności na ogrzewaniu nieruchomości.

Rekuperacja a ogrzewanie

Jeszcze kilka lat temu tradycyjne budownictwo wykorzystywało przede wszystkim system wentylacji grawitacyjnej. Ten był wydajny, jednak działał tylko okresowo, ponieważ efektywność jego działania była uzależniona od warunków atmosferycznych.

Warto wiedzieć, że tradycyjna wentylacja jest instalacją, która generuje największe straty ciepła, nawet do 35%. Dzięki korzystaniu z rekuperacji straty zostały zmniejszone o 75-90%. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest znacznie efektywniejszym rozwiązaniem niż popularna jeszcze do niedawna wentylacja grawitacyjna. Dzięki niej do pomieszczenia zawsze będzie trafiała odpowiednią ilość świeżego powietrza, natomiast to zużyte będzie z niego regularnie usuwane.

Co ważne, to powietrze, które przedostaje się do pomieszczenia, jest już częściowo ogrzane, co pozwala na zaoszczędzenie energii elektrycznej na ogrzanie powietrza.

Rekuperacja a ogrzewanie – czy jest to korzystne rozwiązanie? Jak najbardziej tak, pod warunkiem że zostanie ona odpowiednio wdrożona, możliwe jest osiągnięcie naprawdę solidnych oszczędności.

Ile ciepła odzyskuje rekuperator?

Rynek obfituje w różnego rodzaju urządzeni, przy czym każdy z nich ma inny wymiennik ciepła. To od tego, który z nich zostanie wybrany, w dużej mierze zależny jest koszt rekuperacji. Najczęściej wykorzystywane są urządzenia z wymiennikami ciepła obrotowymi lub krzyżowo – przeciwprądowymi.

Wymiennik krzyżowo – przeciwprądowy może odzyskać nawet do 95% ciepła ze zużytego powietrza, co jest bardzo dobrym wynikiem. W tym przypadku strumienie powietrza wywiewanego i nawiewanego przemieszczają się równolegle do siebie, ale w przeciwnych kierunkach. Jest to najsprawniejszy typ wymienników ciepła.
Dużym zainteresowaniem cieszą się również obrotowe wymienniki, które charakteryzują się tym, że centralna oś obrotu owinięta jest zbiorem kanalików (wykonanych z folii aluminiowej). Wywiewane powietrze przepływa przez kanaliki, oddając ciepło. Wymiennik się obraca, odbierając zgromadzone ciepło. W zależności od rodzaju urządzenia takich procesów w ciągu minuty może zajść od 4 do 22.
Ogrzewanie, rekuperacja w domu i wyposażenie łazienki? To i wiele innych praktycznych w zastosowaniu we wnętrzach rozwiązań można znaleźć wchodząc na stronę www.arenalazienek.pl

Redakcja kchwelding.pl

Nasz zespół ekspertów specjalizuje się w pisaniu artykułów na temat budownictwa, przemysłu i praktycznych poradników. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu najnowszych technologii, innowacji oraz efektywnych rozwiązań w branży budowlanej i przemysłowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak naprawić drobne usterki domowe samodzielnie
Poradnik – jak oszczędzać pieniądze i zarządzać budżetem
Jak zadbać o zdrową dietę na co dzień

Jesteś zainteresowany reklamą?