Każdy inwestor budujący dom doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest zastosowanie odpowiedniego ocieplenia. Pozwoli to uzyskać odpowiednią warstwę zabezpieczającą dom przed utratą ciepła, a tym samym zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Nie da się ukryć, że na rynku dostępna jest ogromna liczba różnych rozwiązań w tym zakresie, lecz bezsprzecznie najczęściej inwestorzy sięgają po prostu po styropian. Z jakiego powodu ocieplanie domu styropianem cieszy się tak dużą popularnością, a także jakie są tego rozwiązania wady?
Ocieplanie styropianem — najważniejsze zalety
Co zatem sprawia, że to właśnie styropian cieszy się tak dużą popularnością i wybierany jest przez większość inwestorów, a nie np. pianka PUR czy też wełna mineralna? Jakie są jego zalety, które odpowiadają za tak wysoka popularność?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że styropian charakteryzuje się naprawdę rewelacyjną izolacją cieplną. Powoduje to, że jego położenie na ściany budynku przynosi zdecydowanie najlepsze efekty od strony ocieplenia.
Co więcej, styropian jest również stosunkowo tanim rozwiązaniem, a także jest on niezwykle łatwy w montażu. Jak każdy inwestor doskonale przyzna, z powodu niskiej wagi wygodnie się go transportuje, a także jest bardzo wygodny w przechowywaniu. Wszystko to sprawia, że jeśli tylko ma się nieco umiejętności manualnych i nie boi się wysokości, to styropian na ścianach budynku można położyć nawet w pełni samodzielnie.
Oczywiście ogromną zaletą styropianu jest także to, że nie chłonie on wilgoci, więc nie wymaga specjalnie dużego zabezpieczenia po położeniu na wypadek zamoczenia przez deszcz. Ogranicza to nie tylko zakres prac, lecz przede wszystkim znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się na powierzchni elewacji grzybów czy też innego rodzaju pieśni.
Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć, że styropian świetnie nadaje się do pomalowania go czy też położenia na nim dekoracyjnych elementów. Z tego tez powodu jest on chętnie wykorzystywany bezpośrednio na elewacji budynku.
Czy styropian do ocieplania domów ma jakieś wady?
Jak jednak bez trudu można się domyślić, styropian nie jest produktem idealnym i ma pewne wady. Jakie są zatem wady takiego rodzaju ocieplenia? Z czym się trzeba liczyć, decydując się właśnie na niego?
Nie da się ukryć, że ogromną wadą takiego materiału jest wysoka podatność na ogień. Co prawda nowoczesne odmiany styropianu nie będą go tak łatwo rozprzestrzeniały, lecz mimo wszystko w wyniku oddziaływania na niego wysokiej temperatury dojdzie do całkowitego stopienia i zniszczenia warstwy styropianu.
Kolejną dużą wadą jest trudność w wybraniu odpowiedniego modelu z powodu ogromnej popularności tego rodzaju ocieplenia. Na rynku bardzo często pojawiają się nowi producenci, których produkty cechują się różną jakością. Sprawia to, że dopiero co wchodzący na rynek inwestor może czuć się nieco zagubiony i z łatwością może zakupić styropian odbiegający jakością od najlepszych i uznanych marek.
Na samym końcu pamiętać trzeba o tym, że styropian uważany jest za dość brudny materiał do ocieplenia. Bardzo mocno się on kruszy podczas montażu i docinania go, co pozostawia dość spory bałagan na placu podczas montażu.