Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jaki czujnik ruchu mikrofalowy zewnętrzny wybrać?

2 sierpnia 2022 mikrofalowy czujnik ruchu


Coraz więcej osób decyduje się zainstalować mikrofalowy czujnik ruchu na swojej posesji, w gabinecie, w kancelarii lub w prowadzonym przez siebie sklepie. W związku z tym, iż na rynku jest wiele modeli, klienci często nie wiedzą, na który z nich postawić. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę? Na jaki koszt trzeba się nastawić, jeżeli chce się zainwestować w naprawdę dobre, niezawodne urządzenie? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Czujnik ruchu mikrofalowy zewnętrzny

Zainstalowanie zewnętrznego czujnika ruchu ma wiele zalet. Obejmują one bardziej intuicyjne zabezpieczenia, efektywność energetyczną i zasobową oraz zwiększone bezpieczeństwo. Istnieją trzy główne typy zewnętrznych czujników ruchu, które właściciele domów mogą kupić: soczewki kontaktowe, maty na podczerwień i maty naciskowe. Różnią się ceną, procesem instalacji i funkcjami. W rezultacie ważne jest, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu.

Najpopularniejszy model

Najpopularniejszym typem zewnętrznego czujnika ruchu jest soczewka kontaktowa. Czujnik ten jest osadzony w ziemi lub na płaskiej powierzchni, takiej jak: parapet lub stopień werandy. Fotokomórka w obiektywie wykrywa ruch i wysyła sygnał do modułu interfejsu użytkownika za pomocą kabla światłowodowego. Jednostka interfejsu użytkownika może być w małym pudełku montowanym na ścianie lub ościeżnicy drzwi lub aplikacją, którą można pobrać na smartfon lub tablet. Większość obrazów czujników soczewek kontaktowych ma kolor żółto-zielony, co pomaga zredukować fałszywe alarmy spowodowane ruchem w naturalnych źródłach światła. Pod naturalnymi źródłami światła czujniki te wykryją ruch wystarczająco często, aby wykryć intruza.

Czujniki ruchu mikrofalowe na podczerwień

Czujniki na podczerwień są również powszechnie używane na zewnątrz ze względów bezpieczeństwa. Czujniki te wykorzystują technologię podczerwieni do wykrywania ruchu i wysyłania sygnału ostrzegawczego za pośrednictwem fal radiowych do modułu interfejsu użytkownika. Jednostka interfejsu użytkownika może być fizyczna, taka jak: pudełko z przyciskami lub wirtualna, taka jak: aplikacja na smartfonie lub tablecie. Chociaż technologia podczerwieni jest skuteczna w wykrywaniu ruchu, działa tylko wtedy, gdy obecne jest naturalne światło. Na obszarach o słabym oświetleniu naturalnym czujniki ruchu na podczerwień mogą nie zapewniać odpowiedniej ochrony domów lub firm. Maty uciskowe wykorzystują podobną technologię jak soczewki kontaktowe, ale mają większe powierzchnie odpowiednie do pokrywania większych obszarów. Podkładki te działają również poprzez wykrywanie ruchu za pomocą fotokomórek, ale raczej za pomocą nacisku niż światła. Ruch pod matą ściska znajdującą się pod nią piankę i wytwarza sygnał elektryczny, który ostrzega właścicieli domów za pośrednictwem ich interfejsu użytkownika. Ten typ czujnika najlepiej nadaje się do drzwi zewnętrznych, gdzie niedokładne dzwonki drzwiowe mogą spowodować, że odwiedzający zlekceważą czyjąś obecność przy drzwiach.

Zewnętrzne czujniki ruchu pomagają właścicielom domów chronić ich własność przed intruzami. Dostępnych jest kilka rodzajów zewnętrznych czujników ruchu; jednak użytkownicy powinni być świadomi zarówno zalet, jak i wad, wybierając jeden konkretny typ. Jedną z zalet czujników podczerwieni jest to, że działają nawet wtedy, gdy nie ma naturalnego światła, jednak nie są tak dokładne, jak soczewki kontaktowe ze względu na problemy z wrażliwością na podczerwień w chłodniejszych środowiskach.

Redakcja kchwelding.pl

Nasz zespół ekspertów specjalizuje się w pisaniu artykułów na temat budownictwa, przemysłu i praktycznych poradników. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu najnowszych technologii, innowacji oraz efektywnych rozwiązań w branży budowlanej i przemysłowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Odbojniki drzwiowe
mikrofalowy czujnik ruchu
ocieplanie domu styropianem

Jesteś zainteresowany reklamą?